Makaleler

Evlilik İletişim

Eş Seçimi

Eş Seçimi Üzerine…

Evlilik; iki kişinin biyolojik, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını gidermek, cinsel yaşamlarını sağlıklı olarak düzenlemek, yeni nesiller dünyaya getirerek genetik varlıklarını korumak amacı ile yasal olarak toplumda varolmasıdır. Evlilikte doğru eş seçimi ise; sağlıklı ve mutlu bir evliliğin temelini oluşturur. Evlilik ile birlikte kazanılan eş rolü ile birlikte kişilerin sosyal yaşantılarında, sorumluluklarında değişiklikler meydana gelir. Bunun için eş seçimi oldukça önemlidir.

Eş seçiminde sosyoekonomik farklılıklar, kişilerin eğitim düzeyleri, yaşları, aile yapılarındaki benzerlikler ve farklı yönler, toplumsal bakış açıları gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Ortak yönlerin fazla olduğu evliliklerin başarılı olma olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ancak her yönden uyumlu ve olumlu ilişkiler içinde bir yaşam sürme beklentisi içinde olmak çok gerçekçi değildir.

Eş seçiminde;

İlk olarak kişi kendi özelliklerinin farkında olmalı, kendisini tanımalıdır.

Evlilikten beklentilerini gözden geçirmelidir.

İkinci adım olarak, karşısındaki kişinin özelliklerini iyi öğrenmeli, bahsettiğimiz faktörleri göz önünde bulundurarak birbirlerine uygunluklarını değerlendirmelidir.

Eş seçerken ayrıca kendinize şunları sorabilirsiniz;

Evlenmek için gerçekten hazır mısınız ?

Evlenmeyi düşündüğünüz kişi sizin beklentilerinizi karşılıyor mu?

Kişilik özellikleriniz birbirine uygun mu?

Sağlıklı bir aile ortamınız olacağına inanıyor musunuz?

Çiftler tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmalıdır.  Bunun sonucunda oluşan gerçekçi beklentiler ile evlilik kararı alınmalıdır. Bu süreçte ortaya çıkabilecek sorunlara bir uzmandan destek alınmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapanmıştır.