Ruhun Hapishanesi: Depresyon

Depresyonun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hiç şöyle hissettiniz mi?
Bir hapishanedesiniz. Yalnızsınız. Her yer çok karanlık. Eskiden ışık veren mumlar, artık ışık vermez olmuş. Karanlıkta öylece duruyorsunuz. Belki birşeyler yapmak artık çok zor geliyor. Belki ne yapsanız yarım, eksik, tatsız, anlamsız… Çünkü hapishanedesiniz. Dışarıdaki insanların çok mutlu olduğunu, hiç hapishaneye düşmeyeceklerini düşünüyorsunuz. Kimseyi görmek içinizden gelmiyor. Geçmişte yaşadığınız olumsuzluklar aklınızdan çıkmıyor, belki de tam tersi, gelecek için endişe içindesiniz. Kendinizi suçlu, mutsuz, çaresiz ve umutsuz hissediyorsunuz. Parmaklıkların ardından hiç çıkamayacağınızı düşünüyorsunuz. Belki onları aralamak için uğraşıyor ama gücünüzün yetmediğini hissedip bırakıyorsunuz. Belki de artık uğraşmayı bile bırakmış, oradan kurtulmanın tek çaresinin ölüm olduğunu düşünüyorsunuz. Herşey yetmezmiş gibi, bir de yakınlarınız size hapishaneden çıkmanız için öğüt verip duruyor. Dediklerini yapamadığınız için kendinizi daha da kötü hissetmenize neden oluyor. Sizi anlayan hiç kimsenin olmadığını düşünüyorsunuz.
Dünyada sizinle benzer şekilde hisseden milyonlarca insan olduğuna emin olabilirsiniz. Böyle duygular içindeyseniz lütfen destek istemekten çekinmeyin.
Bir ruh sağlığı uzmanı sizi anlayabilir ve hapishanenizin parmaklıklarını aralamanıza yardımcı olabilir. Oradan kurtulabilir, daha iyi bir yaşam sürebilirsiniz.