Anne neden bu kadar önemli?

ANNE

anne çocuk
Anne: Bir kelime, dört harf… İnsan hayatında ne kadar etkili olabilir? Ne kadar anlam içeriyor olabilir?
Dört harf karşılığında ömürlere sığmayacak kadar anlam yüklü olabiliyor.
Terapi odalarına görünür ya da görünmez olarak en çok getirilen kişi. Hayatımızdaki neredeyse her şey onunla ilişkimizden etkileniyor. Onunla geçirdiğimiz ya da geçiremediğimiz, onun yanımızda olduğu ya da olmadığı, bazen de fiziksel olarak yanımızda olduğu halde ruhsal olarak yanımızda olmadığı, hayatımızın ortalama ilk on yılı, sonrasındaki bütün hayatımızı belirliyor. Bütün duygularımızı farkında olmasak bile hep onunla ilişkimiz üzerinden yaşamaya devam ediyoruz.
Keşke tüm anneler bilebilseydi, evlatlarının üzerinde ne kadar büyük etkileri olduğunu. Bazen, onlara söyledikleri ya da söylemedikleri tek bir cümlenin; bazen, yaptıkları tek bir hareketin bile evlatlarının hayatında ne büyük etkileri olabileceğini… O küçücük gözlerin annelerine baktıklarında bütün dünyayı gördüklerini…
Anne iseniz ve çocuklarınızı yetiştirirken desteğe ihtiyaç duyduğunuzu hissediyorsanız, duygularınızı bir profesyonel ile paylaşmaktan, destek almaktan çekinmeyin. Bu sizin iyi bir anne olmadığınızı, yetersiz olduğunuzu veya başarısız olduğunuzu göstermez. Bu sizin kendinize ve evladınıza ne kadar değer verdiğinizi, onun hayatında en iyi şekilde bulunmak istediğinizi gösterir. Bu çekinilecek değil ancak gurur duyulacak bir davranış olabilir.
Unutmayın; mükemmel anne yoktur, yeterince iyi anne vardır.
Psikolojik olarak “anne” olmak için kadın olmak ve fiziksel olarak o canlıyı doğurmuş olmak şartı yoktur. Evladını karnında ya da kalbinde büyütmüş, evladı bir insan ya da herhangi başka bir canlı olan, kalbi o canlı için/onunla birlikte atan tüm anneler çok saygıdeğerdir.