İZMİR ÇOCUK PSİKOLOĞU

Çocuk Psikoloğu İzmir

İZMİR ÇOCUK PSİKOLOĞU


İzmir çocuk psikoloğu
, İzmir ergen terapisi uzman çocuk psikologlarımız tarafından çocuk ve ergenlere terapi verilmektedir.

çocuk terapisi eğitimi
Çocuk Psikoloğu İzmir

Sorular ve Cevaplar:

İzmir çocuk psikoloğu araması yapıyorum, kime başvurmalıyım?
Merkezimizdeki çocuk psikologlarından yardım alabilirsiniz.

İzmir'de çocuk psikoloğu ile görüşmek istiyorum?
İletişim bölümündeki telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Çocuk Psikoloğuna kaç yaşındaki çocuklar götürülebilir?
Çocuk - ergen psikologları 2-18 yaş arası çocuklar ile ilgilenmektedir.

 

Çocuk Psikoloğu ve Pedagog İzmir'de Hangi Hastanelerde Var?
İzmir'de üniversite hastaneleri ve eğitim-araştırma hastanelerinde çocuk psikologları görev yapmaktadır. Ancak yoğunluk nedeniyle randevu almak oldukça zordur.

Çocuk Psikologları Terapi Yapar mı, İlaç Yazar mı?

Çocuk psikologları ilaç yazmaz. Terapi eğitimine sahip uzman psikologlar terapi ve danışmanlık ile yardımcı olurlar.

İzmir Alsancak'da bulunan merkezimizde deneyimli uzman çocuk psikologları tarafından terapi uygulanmaktadır.

Bilgi ve Randevu için:

Tel: 0 (232) 421 12 48

GSM: 0 542 739 36 33

İzmir Çocuk PsikoloğuÇOCUĞUNUZUN PSİKOLOJİK SORUNLARINDA PSİKOLOĞA DANIŞMAK İÇİN BEKLEMEYİN !

Bazı ailelerin çocuklarında fark ettikleri psikolojik sorunların kendiliğinden geçmesini beklediklerini görüyoruz. Oysa çocuklardaki psikolojik sorunlar genellikle bir probleme işaret ediyor. Bu nedenle ailelerin durumu fark etmeleri ve uzman yardımına başvurmaları çok önemli.

 

Çocuklarla Sanat Terapisi

Çocuk ve ergenlerle sanatın her halini kullanarak sözcüklerin çok ötesine geçiyor ve kelimelerle ifade edemediğimiz, kimi zaman varlığından bile haberdar olmadığımız duyguları akıtıyoruz.

Çocuklar ve ergenler sanatı kullanarak yaratıcı yönleriyle kendilerini ifade edebilecekleri bir kanal buluyorlar. Çoğu zaman adını tam koyamasak da kendiliğinden onlarda bir değişim başlıyor ve bu zorlama olmadan, hatta eğlenirken ve üretirken oluyor. Sanatın sihirli dokunuşuyla kendilerini daha iyi anlar, hayata daha hazır ve özgüvenli hissediyorlar.

Çocuğunuza Duyguları Tanımlayın !

Çocuğunuzun yalnızlık, keder, utanç, öfke gibi olumsuz duygularını ona tanımlamaktan ve bu duygular üzerine onunla konuşmaktan çekinmeyin.
Örneğin, oyuncaklarını paylaşmak istemediğinde; "Kızgın olduğunu görüyorum, paylaşmak istemiyorsun. Ama birini verebilirsin, hangi oyuncağını paylaşmak istersin, haydi sen seç" diyerek hem duygusunu ona yansıttınız hem de ona bu duygusu ile nasıl baş edeceğini göstermiş oldunuz.
Olumsuz duyguları konuşabiliyor olmamız bu duyguları hissetmelerinin bir problem olmadığını ve duyguların evrenselliğini onlara göstermiş olur. Bu şekilde ileride bu duyguları ile daha iyi baş etmelerine de yardımcı olmuş oluruz.

ÇOCUĞUNUZUN PSİKOLOJİK SORUNLARINDA PSİKOLOĞA NE ZAMAN BAŞVURMALISINIZ?

İzmir çocuk psikoloğuna ne zaman başvuracağınızı bilmek, çocuğunuzun gelişim sürecinde çok önemlidir.
Aile içi ilişkilerde  büyük krizler yaşanıyorsa ve çocuk bu durumdan derin bir şekilde etkileniyorsa,
Ayrılık, boşanma, işsizlik, aile bireylerinden birisinin yaşadığı önemli bir hastalık, kaza, ölüm ve yas gibi aileyi derinden sarsan ve çocuğu da derinden etkileyebilecek olaylar varsa,
Okuldan, doktorunuzdan, bakıcınızdan ya da bir arkadaşından gelen uyarılar yoğunlaştıysa,
Çocuğunuz yaşına göre öğrenmekte güçlük çekiyor, düşünsel ve duygusal gelişiminde gecikme oluyorsa,
Yaşıtlarına göre birtakım farklı yönlerini gözlemliyorsanız: Örneğin sürekli sızlanmak, uyumakta güçlük çekmek, sürekli yatağını ıslatmak, arkadaş edinememek, oyun oynamamak gibi,
Çocuğun bazı yönlerden gelişiminde dengesizlik hissediyorsanız ve bu dengesizlik onu rahatsız ediyorsa; örneğin fiziksel gelişimi mükemmel olduğu halde duygusal gelişiminde bir yavaşlık varsa (yaşına uygun olmayan hareketler yapmak, içine kapanıklık, çevreyle iletişim kuramamak vb.),
Özellikle;

Tavırlarında  ve ruh halinde ani değişiklikler yaşıyorsa : Örneğin uyku ve beslenme düzensizlikleri , düzgün konuşuyorken  kekelemeye başlamak gibi. Okulda ders dinlerken veya ders çalışırken dikkatini toparlayamıyorsa,

Sürekli altını ıslatıyorsa ve çocuk doktorunuz bunun fizyolojik bir nedeni olmadığını iddia ediyorsa, psikoloğa başvurarak çocuğunuzun psikolojik bir sorunu olup olmadığının değerlendirilmesini sağlamalısınız.

BELİRTİLERE DİKKAT!

  • Çocuğunuz dikkatini toparlayamıyorsa
  • Sürekli gergin, huzursuz ve sinirliyse
  • Uyku düzensizlikleri yaşıyorsa
  • Aşırı halsizlik ya da hareketlilik varsa
  • Sürekli suçluluk duygusu çekiyorsa

Tüm bunlar problemin sinyalleri olabilir...

ÇOCUK PSİKOLOĞUNA  BAŞVURMAK  İÇİN  SORUN  ÇIKMASINI  BEKLEMEYİN!

Büyük çoğunlukla anne babalar çocuklarında gözle görülecek bazı davranış problemleri ortaya çıktığında çocuk psikoloğundan yardım almayı seçmektedirler. Bu durumda psikolog, problem iyice kökleşmiş ve derinleşmiş bir haldeyken aile ve çocukla karşılaşır. Ailelerin  ‘ büyüyünce geçer’ şeklindeki önyargısı tedaviyi geciktirmektedir. Bir kere şu tespiti yapalım ; ‘büyüyünce geçmez, daha da güçleşir.’ Çocuğun psikolojik gelişiminde gözle görülür herhangi bir aksama olmadan da çocuğun psikolojik gelişimini anlamak ve bilgilenmek için uzmana başvurulmalıdır. Özellikle okul öncesinde çocuğun hemen her yaşında anne baba olarak; bilgilenmek, varsa soru işaretlerine cevap bulmak için gidilir. Psikologa, bebeğe hazırlanmak, bebekle ilişki kurmanın psikolojik yönlerini keşfetmek, varsa ilk çocuğu kardeş doğumuna hazırlamak, okul öncesi eğitime hazır olup olmadığını, ilkokula hazır olup olmadığını anlamak vb. konularda sağlıklı gelişimle ilgili bilgiler almak için gidilebilir.

İzmir Çocuk Psikiyatristi, çocuk psikiyatrisi tedavi merkezleri hakkında bilgi için lütfen ulaşın:

Tel: 0 (232) 421 12 48

GSM: 0 542 739 36 33