Danışanlardan gelenler

Terapi almış bir danışanımızın kaleminden..

….

Hayatınızda çektiğiniz acıların, yaşadığınız zorlukların, travmaların, en kötülerinin bile sizi “siz” yapmak için başınıza gelmiş olduğunu düşünebilir misiniz?
Hayatında, çeşit çeşit travmalar yaşamış biri olarak konuşuyorum: ben asla düşünemezdim, ama şimdi düşünüyorum!
Eğer tüm o yaşadıklarım olmasaydı, şimdi olduğum kişi olmazdım.
Ben düşünebildiysem, emin olun, ne kadar uzun zaman alırsa alsın çabalamaya devam ettiğiniz sürece, en sonunda siz de bunu düşüneceksiniz. Şu anda buna inanmanın size belki de imkansız geldiğini biliyorum. Ben de inanmazdım. Bir insanın ruhu acılar içindeyken buna nasıl inanabilir ki?
Ama gerçekten zamanı geldiğinde hayat sizi de buna inandıracak. Ben 30’lu yaşların sonuna doğru giderken ve uzun süredir devam eden psikoterapi sürecimin büyük desteğiyle, artık bunu görebiliyorum.
Şimdi ben de sana söylemek istiyorum, lütfen inan:
Şu anda hissettiklerinin canını ne kadar çok acıttığını biliyorum, asla geçmeyecekmiş gibi hissettiğini biliyorum; bunu yaşayan tek kişi senmişsin gibi geldiğini, diğer insanların hiçbir zaman senin gibi acı çekmediğini düşündüğünü biliyorum, başına gelen ne olursa olsun “neden bu benim başıma geldi?” diye sorguladığını, ne kadar kızgın/pişman/suçlu/öfkeli/üzgün/çaresiz/korkmuş hissettiğini biliyorum… Şu anda hiçbir sözün senin hissettiklerini değiştirmediğini de biliyorum. Seninle bire bir aynı şeyi yaşamadan, “sen olmadan” hiç kimsenin seni tamamen anlayamayacağını da biliyorum. Senin de bir şeyi bilmeni istiyorum:
Eninde sonunda geçecek… Sen elinden geldiği kadarıyla çabalamaya, hiçbir şey yapmaya gücün yetmiyorsa bile sadece nefes almaya devam et…
Bir de, lütfen işinin ehli bir ruh sağlığı uzmanından yardım iste, kolay olmayacak ama sonunda ne kadar çok şeyin değiştiğine sen bile inanamayacaksın!