Makaleler

Ruminasyon nedir

Ruminasyon nedir sürekli olarak tekrar eden düşünceler, aynı konuları hafızadan geçirmek yorucu olabilmektedir. Günlük hayatınızda, rutin aktivitelerinizde odaklanamadan farklı yaşadığınız durumları düşünüyorsanız bu rahatsız edici olabilmektedir. En basit örneği yemek yerken yemek dışında geçmişte yaşadığınız bir anı düşünüp ve bundan kurtulamama gibi durum içerisindeyseniz uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Ruminasyon nedir

Geri bildirimlere bakıldığı zaman hafızanız ile soru cevap yaptırdığı görülmektedir. Geçmişte olan konuları düşünüp acaba farklı mı davransaydım? Acaba yanlış mı yaptım? Keşke şöyle deseydim.. bu soruların, bu cevapların, bu söylemlerin ardı arkası kesilmiyor ise ruminasyon tanımı yapılabilmektedir. Problemler ile başa çıkmak zihin içerisinde başlar ve günlük hayatınıza yansıtarak sonuçlanır. Ancak kafanızda kurduğunuz sürekli olarak düşündüğünüz konular tekrar ediyor ise yaşamınızı da etkiler. Depresif ve yorgun tavır sergilemeniz kaçınılmaz olmaktadır.

Aşırı düşünme

Duygusal bozukluk, obsesif duygu durumu, yeme bozukluğu, aileden gelen psikolojik travmalar aşırı düşünmeye sebebiyet verebilmektedir. Kişinin yaşadığı sağlık problemleri de sıkça karşılaştığımız durumlar içerisindedir. Durumu kontrol altına almak kolay görünse de bazen tek başına yeterli olmayabilir. Uzman psikologlar tarafından analiz edilmesi, durum değerlendirme ve tedavi uygulama başarılı sonuçlar vermektedir.

Olumsuz olan, kötü yaşadığınız olayları tekrar hatırlatmak, üzerine kafa yormak oldukça stresli bir durumdur. Ne zaman ki bu sorunu sıkça yaşadığınızı farkederseniz tedavi ve destek almanız önerilmektedir. Aşamadığınız, yürürken, arkadaş ortamında sohbet ederken sürekli zihninizde canlandırıp düşündüğünüz konuları alanında uzman psikologlara anlatarak çözüm üretebilirsiniz.

Ruminasyon, zihinde geviş getirme anlamı da taşır. Yukarda belirttiğimiz üzere yaşanılan senaryolar mümkündür. Psiko Aktif web sayfasında konu ile ilgili görüş ve destek alabileceğiniz iletişim numaraları yer almaktadır. Fikir alışverişi yapabilir, seanslar ile ruminasyondan kurtulabilirsiniz.

Diğer yazımız olan gece uyuyamama neden olur başlığına da göz atarak okuyabilirsiniz.

1 Yorum

  • Lohusa depresyonu nedir - PSİKOAKTİF TERAPİ MERKEZİ

    […] Göz atabileceğiniz diğer makalemiz: Ruminasyon nedir […]

  • Bu yazı yorumlara kapanmıştır.