Makaleler

Psikolojik nefes darlığı

Psikolojik nefes darlığı  ve sürekli nefes alma isteğinin oluşması rahatsız edici bir durumdur. Nefes darlığı, kimi zaman sağlık sorunlarının baş göstermesinde veya olası sağlık sorununa işaret eder. Kalp krizi ve boğulma hissine kapılmak kişiyi tedirgin etmektedir. Nefes darlığı yaşayanlar tetkik yaptırarak alanında uzman doktorlara muayene olmalıdır. Kalp ya da farklı bir hastalık belirtisi yok ise bunu psikolojik olarak çözmek gerekmektedir.

Anksiyete ile nefes darlığı kalp çarpıntısı

Fiziksel ya da kalp ile ilgili sorun yaşamayanlar, kalp çarpıntısı, nefes alamama, nefes açlığı durumları ile karşılaşıyor ise anksiyete teşhisi konulabilir. Tedavi edilmesi seanslara başlayarak mümkündür. Fakat anksiyetesi olan kişilerin durumu kabullenmeme gibi tepkileri de olabilmektedir.

Derin nefes alamıyorum

Karşılaştığınız korku, endişe verici ya da duygusal durumlar nefes alma ihtiyacını ortaya çıkarabilir. Derin nefes alamadığınız zaman da ayrıca kaygı artışı olur. Akabinde ter basması, enerji ve motivasyon düşüklüğü oluşur. Yukarı da belirttiğimiz gibi sağlık sorununuz yok ise bu durum psikolojik tedavi gerektirecektir. Araştırmalara göre de derin nefes alamıyorum, nefes açlığı yaşıyorum diyen kişilerin sayısı epey fazladır. Bazı kişilerde bu durum tekrar etmez ancak bazı insanlar üzerinde günlerce, haftalarca sürebilir. Hasta olan kişilerde de olabilmektedir. Örneğin 2 sene önce başlayan pandemi sürecinde covid sebebi ile psikolojik sıkıntılar yaşandı. Bu dönem içinde acaba hasta mı oldum? Ya covid pozitifsem ne yapacağım düşünesi nefes alamama, nefes açlığı ve anksiyeteyi tetiklemiştir.

Benzer durumlardan müzdaripseniz psikoterapi ile aşabilirsiniz. Ruh sağlığı üzerine eğitimli olan kişilerden uzmanlardan destek alınmalıdır. Panik atak hastası olanlar, şüpheci davranış içerisinde olanlar da sıkça karşılaşılır. Endişe etmeden iletişim kurarak çözüm arayabilirsiniz. Diğer yazılarımıza blog sayfamızdan bakabilir, bilgi almak için iletişim numaralarımızdan irtibat kurabilirsiniz.

 

Bu yazı yorumlara kapanmıştır.