Makaleler

altını ıslatma yatak ıslatma

YATAK ISLATMA SORUNU OLAN ÇOCUKLARA YÖNELİK PROGRAM

Genel Yöntemler:
Bu programı uygulamaya başladığınızdan itibaren ebeveyn olarak tamamen pozitif bir tutum içinde olmamız çok önemlidir. Negatif tutumları kesinlikle bir kenara bırakın. Suçlama, ayıplama, tehdit etme, isim takma, kötü sözcükler kullanma gibi davranışlardan kaçınmalısınız. Unutmayın ki çocuğunuz yeteri kadar zor durumda ve kendi durumuna zaten çok üzülmekte; bu davranışlar çocuğunuzun daha da kaygılanmasına, mutsuz olmasına ve utanmasına yol açıp problemin çözülmesini geciktirir ve güçleştirir.
“Beni sevseydin böyle yatağına yapmazdın” gibi sözler işe yaramaz, bu davranışın çocuğunuzun size olan sevgisiyle hiçbir ilgisi olmadığı gibi çocuğunuzda suçluluk duygularının oluşmasına neden olur.
Bu tür negatif tutumlar yerine programa başladığınız günden itibaren çocuğunuzla kuru kalmanın önemi ve rahatlığı, program sonunda başarılı olduğu takdirde kazanacağı ödülle ilgili bol bol konuşun. Ek olarak ona her zaman olduğundan daha fazla ilgi, şefkat ve destek gösterin. Onunla kaliteli zaman geçirmeye, oyun oynamaya ve pozitif iletişim kurmaya çalışın. Buna ihtiyacı olacaktır.
Programın Uygulanması:
1. Programa başlandığında yatmaya 1 saat kala çocuğunuzun yemesi ve içmesi sınırlanmalıdır.
2. Koşucular da kaslarını kuvvetlendirmek için çeşitli egzersizler yaparlar. Gündüzleri çocuğunuz tuvaleti geldiğinde tuvaletini yapmadan önce, tuvaletini tutarak 10’a kadar saymaya çalışmalıdır. Bu işlem onun muhtemelen zayıf olan kaslarını güçlendirecektir.
3. Yatak Pratiği: Çocuk uyumadan önce yatağa yatıp gözlerini kapar ve 50’ye kadar sayar. Daha sonra tuvaleti gelmiş gibi yaparak yataktan kalkıp tuvalete koşar ve tuvaletini yapıyormuş gibi yapar, sonra geri döner ve yatağına yatar. Bu işlemi tam 20 kez tekrar eder ve sonra uyumasına izin verilir.
4. Çocuk uyuduktan sonra gece saat 1.00’a kadar her saat 1 kez uyandırılır ve tuvalete götürülür. Çocuğun bu sırada uyanması önemlidir. Alarmlı saat kurulur, çocuk bunu duyar, ışıklar yakılır, gerekirse çocuğun yüzü yıkanarak çocuk uyandırılır ve tuvalete götürülür.
5. Sabaha karşı çocuğun kalkma saatine 2 saat kala yine saatte bir çocuk tuvalete kaldırılır. (yatak kazaları genel olarak uyuduktan 2 saat sonra veya uyanmadan 2 saat önce gerçekleşir)
6. Eğer gece veya sabah uyandığında çocuk altını ıslatmışsa pijamalarını çıkartıp temiz pijama giyer ve kirli çarşafları makineye koyup temiz çarşafı yatağa takar. Bu noktada ebeveyn çocuğa yardım etmez.
7. Eğer çocuk kuru kalkarsa bu başarısı gün içinde en az 3 kez övülür ve ebeveynle birlikte kararlaştırdığı ufak bir ödül kazanır. Sabah çocuk çizelgesini doldurur. Ayrıca üst üste kuru kalktığı 7 günün sonunda biraz daha büyük bir ödül, 3 ayın sonunda ise büyük ödülünü kazanmış olur.
Programı istikrarlı uyguladığınız takdirde başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapanmıştır.