Makaleler

Online Evlilik Terapisi

İlişkilerde Sadakat

İlişkilerde Sadakat

İnsan varolduğu bu yandan bu yana diğer insanlarla birlikte ilişki kurmak zorundadır. Bu durum insan için diğer biyolojik davranışları kadar normal bir davranıştır. İlişki kurma davranışını ayırmamız gerekirse bazı ilişkiler çeşitli nedenlerle ilişkilerdeki tarafların ilişkilerine bakış açısı nedeniyle daha özel bir hal almaktadır. Bu ilişkiler genellikle içinde romantizm ve aşk barındıran ilişkilerdir. İçinde romantizm ve aşk barındıran ilişkilerde tarafların mutlu olabilmesi için her iki tarafında çeşitli davranışlarda bulunması gerekir. Bu davranışların başında partnerlerin birbirlerine duymuş olduğu sadakat kavramı gelmektedir. Sadakat kavramı ise en kısa biçimde bir kişiye içten, samimi ve derin bir şekilde bağlanmak olarak tanımlanabilir. Sadakat kavramını bu şekilde tanımladıktan sonra sadakat kavramını iki alt başlık altında daha tanımlamaya gerek vardır. Bunlar sırasıyla partnere karşı duyulan duygusal sadakat ve partnere karşı duyulan cinsel sadakattir.

Duygusal sadakat partnere karşı duyulan duyguların başka bir kişiye duyulmamasıdır. Bu durum ilişki içindeki partnerlerin ilişkilerinden aldıkları doyumu arttırmakla birlikte bireylerin mutluluk oranlarını arttırmaktadır.

Bir diğer sadakat türü ise cinsel sadakattir. Cinsel sadakat ise duygusal sadakatten ziyade genellikle duyguların işin içinde bulunmadığı bir durumdur. Cinsel sadakatsizlik genelde evli çiftler arasında görülmekte ve evlilik birliğini temelden sarsarak evliliği boşanmaya kadar götüren bir harekettir.

Günümüzde ikili ilişkilerin devlet ilişkileri kadar yoğun ve karmaşık olduğu bir süreçten geçiyoruz. Bu nedenle ikili ilişkilerde mutluluğu ve doyumu sağlayacak olan ve eşler arasında sadakati sağlayacak olan davranışlar şu şekildedir.

1) Partnerinize her zaman dürüst davranın

2) İlişkinize olan bağlılığınızı gösterin

3) Duygularınızda tutarlı olun

4) İlişkinizi sürdürmek için çaba gösterin

5) Partnerinize gerçek duygularınızla yaklaşın

6) Sevginizi hareketlerinizle, sözlerinizle belirtin

7) Partnerinize karşı gereksiz kıskançlık göstermeyin

8) Partnerinizi hayatınızın her alanına dahil edin

9) Partnerinizin fikir ve isteklerini dikkate alın

10) Partnerinizi her an düşünün.

Bu yazı yorumlara kapanmıştır.