Makaleler

Gece uyuyamama neden olur

Gece uyuyamama neden olur? Gece uyku problemi çekiyorsanız bu içeriğimiz sizlere rehber niteliğinde olacaktır. Günümüzde birçok kişi gece uyuyamama sorunları yaşamaktadır.  Bu durum stres başta olmak üzere birçok sebepten dolayı meydana gelmektedir. Sizlerde belirli dönemlerde uyku problemleri yaşıyorsanız bu sorununuzun ana kaynağını bulmanız gerekebilir. Kısa süreli uyku bozukluklarının aşırı zararı bulunmasa da uzun süreli uyku problemleri başta kalp krizi tetiklemesi olmak üzere birçok sağlık problemi yaratmaktadır.

NE KADAR SÜRE UYUMAK NORMAL?

İnsanların uyku süreli yaşadıkları hayata göre şekillenmektedir. Normal bir işte çalışan bir bireye günlük 7 – 8 saat uyku yeterli gelebileceği gibi, stresli ve yorucu bir işte çalışan  bireylerin uyku süreleri çok daha fazla olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre toplumun yaklaşık %5’lik kısmı 5 saat, Toplumun diğer %5’lik kısmı ise günde 9-10 saat uyumaktadır. Gecelik uyku sürenizi hesaplamanın en basit yolu bedeninizle iletişime geçmektir. Yataktan kalkarken zorlanmadığınız uyku süreleri sizler için en ideal uyku süresidir.

GECE UYUYAMAMA NEDEN OLUR?

Gece uyuyamama neden olur sorusunun en basit cevabı strestir. Stresli bir dönemden geçiyorsanız uyku zorluğu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  Uykusuzluk problemi yaşadığınızı fark ettiğinizde ve bu problemi araştırmaya başladığınızda çok daha fazla uykusuzluk çekebilirsiniz. Uyku problemi yaşadığını tespit eden bireyler tespit sonrası, yatak odalarında girdikleri anda uyuyamama korkusu ile karşı karşıya kalırlar. Bu durumda çok daha fazla uykusuzluk çekmesine neden olur.

UYKU PROBLEMİ NASIL ÇÖZÜLÜR

Uyku problemini çözmek için yapmanız gerekenler basitten karmaşık yöntemlere göre devam etmektedir. Gece uyumama nedenlerini aşmak için ilk olarak yaşam tarzınız üzerinde basit değişikler yapabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı sayesinde geceleri huzurla uyuyabilirsiniz. Bu süreç içerisinde dengeli beslenme, kötü alışkanlıklar uzak durma gibi düzenlemeler yapabilirsiniz.

Uyku problemlerinde etki eden bir diğer faktör ise “uyku hijyeni” faktörüdür.  İdeal bir uyku hijyeni için vücudunuzun kat saat uykuya ihtiyacı olacağı, kaçta yatıp kaçta kalkacağınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Uyku sorunlarının tedavi edebilmesi için sorunun altında yatan nedenlerin psikolojik açıdan tedavi edilmesi gerekmektedir. Son olarak bu tür durumlarda ruh sağlığı uzmanında destek almak oldukça önemlidir.

Bu yazı yorumlara kapanmıştır.