Makaleler

çocuk korku

ÇOCUKTA KORKULAR

Bir çocuğun korku duyması normal midir?
Zaman zaman çocuğun çeşitli sebeplerden dolayı korku duyması olağandır. Yoğun olmayan ve çocuğu ciddi biçimde engellemeyen korku normaldir ve koruyucu bir mekanizma görevi yapmaktadır.
Korkular çocuklarda ne zaman anormal hal alırlar?
Çocuğun çok şiddetli korku duyması halinde, korkunun koruyucu mekanizma niteliğini kaybettiği hallerde ve çocuğun yaşamını engelleyecek düzeyde korku duyması durumunda korkunun normal olduğu düşünülmez.
Çocuklarda anormal korkular neden meydana gelmektedir?
Kolaylıkla etki altında kalan bir çocukta, anne veya babasının ateş, otomobil, hayvanlar, vb. tehlikelerden uzak kalması için çocuğu sıklıkla uyarmaları ve bu tehlikeleri fazla vurgulamaları nedeniyle korku gelişebilir. Bununla birlikte çocukta korkular çok çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Giderek çocuğun korkuları artıp abartılı bir hal alabilir.
Çocuklarda korkunun giderilmesi için en iyi tedavi yolu nedir?
Anne ve babanın devamlı olarak çocuğun güvenini tazelemeleridir. Korku doğuran olayları çocukla derinine tartışmak da yararlı olacaktır. Korkulan nesne veya durumla hoş olan bir konu bir araya getirilerek ortak olarak ele alınmalıdır.
Doktordan veya ameliyattan korkan bir çocukta bu korku nasıl ortadan kaldırılmalıdır?
Çocuğa açıkça ne olacağını ve kendisine ne yapılacağını anlatmak gerekir. Ne olacağını bilmesi çocuğun şiddetli korkulara kapılmasını önlemenin en iyi yoludur. Çocuğun bütün soruları doğru bir şekilde cevaplandırılmalı ve merakı giderilmelidir.

Bu yazı yorumlara kapanmıştır.